Projekt „Praca na nowo” nr FELU.09.07-IP-02-0043/23

Asesor Ewaluacja i Rozwój Balcerzak Sławomir  zaprasza do udziału w projekcie „Praca na nowo” nr FELU.09.07-IP-02-0043/23 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Działanie 9.7 Outplacement Priorytet IX Zaspokajanie potrzeb rynku pracy programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. 

GŁÓWNYM CELEM PROJEKTU od 01.05.2024 r. do 30.11.2025 r. jest zwiększenie zdolności adaptacyjnych do wymogów rynku pracy 50 (28K/22M) osób dorosłych, w tym 5 osób z niepełnosprawnością ( 3K/2M): pracowników przewidzianych do zwolnienia lub zagrożonych zwolnieniem z pracy lub osób zwolnionych z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie 6 mesięcy przed przystąpieniem do projektu lub osób odchodzących z rolnictwa, zamieszkujących w rozumieniu KC lub pracujących w woj. lubelskim w powiecie lubelskim, chełmskim i hrubieszowskim , poprzez realizację kompleksowego programu typu outplacement.

PROJEKT SKIEROWANY JEST DO OSÓB:

  • dorosłych (powyżej 18 roku życia)
  • zamieszkujących w rozumieniu Kodeksu Cywilnego lub pracujących na terenie woj. lubelskiego ( w powiatach: lubelskim, chełmskim i hrubieszowskim)
  • przewidzianych lub zagrożonych zwolnieniem z pracy
  • zwolnionych z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie nie dłuższym niż
    6 m-cy
  • odchodzących z rolnictwa

W RAMACH PROJEKTU UCZESTNICY/CZKI PROJEKTU MOGĄ SKORZYSTAĆ
Z NASTĘPUJACYCH FORM WSPARCIA
:.

  • Indywidualne poradnictwo zawodowe – 50UP*6h/UP

W ramach wsparcia doradca zawodowy zapewni kompleksową pomoc prowadzącą do rozwiązania problemu zawodowego, tj. zagrożenia zwolnieniem/utratą pracy. Ponadto poradnictwo zawodowe będzie wspomagało aktywny proces adaptacji na rynku pracy. Doradca zawodowy będzie pomagał UP rozwiązać bieżące trudności w sferze zawodowej, co pozwoli osiągnąć trwałe efekty zmiany postaw i sytuacji UP. W ramach wsparcia dla każdego UP opracowany zostanie IPD zawierający ofertę wsparcia obejmującą takie formy pomocy, które zostaną zidentyfikowane jako niezbędne w celu utrzymania/uzyskania zatrudnienia. Udzielenie wsparcia poprzedzone zostanie analizą umiejętności, predyspozycji i potencjału zawodowego danego UP, jego potrzeb szkoleniowych lub walidacyjnych i gotowości do zmian

  • Indywidualne poradnictwo psychologiczne – 50UP*5h/UP

Wsparcie przewidziano dla 50 osób, które odczuwają negatywne skutki zwolnienia bądź zagrożenia zwolnieniem, będące przeszkodą w rozpoczęciu konstruktywnej pracy nad sobą i poszukiwaniu nowego zatrudnienia. Psycholog pomoże UP odbudować poczucie własnej wartości. Ponadto wesprze realizację IPD wspierając potencjał zawodowy UP, zwłaszcza w obszarze predyspozycji osobowościowych, budując motywację UP, zwiększając ich samoocenę i pomagając rozwiązać bieżące trudności w sferze zawodowej i niwelować stres.

·       Grupowe poradnictwo zawodowe – 20 UP osób zwolnionych z winy pracodawcy* 32h/grupę ok 10os.

 Uczestnicy/czki projektu uczą się technik autoprezentacji, komunikacji niewerbalnej. Wsparcie ma na celu pomoc w przełamaniu własnych słabości i pokonaniu stresu. Zdobyta w ten sposób wiedza daje możliwość lepszego przygotowania się do rozmowy z pracodawcą.

  • Szkolenia zawodowego – 50UP*śr.150h/UP

Wsparcie przewidziano dla 50 osób, u których na podstawie IPD wykazano potrzebę uzupełnienia lub nabycia kwalifikacji/kompetencji. Szkolenia zawodowe służyć mają zdobyciu, zmianie lub podniesieniu kwalifikacji służących zmianie ścieżki kariery zawodowej, adaptacyjności pracowników/zwolnionych do zmieniających się warunków pracy/zmiany pracy. Dla 20 uczestników/czek zwolnionych z pracy z winy pracodawcy przewidziano w projekcie stypendium szkoleniowe

  • Staże zawodowe w wymiarze 3 miesięcznej praktyki zgodnych z tematyką szkoleń oferowanych Uczestnikowi (20UP wyłącznie osoby zwolnione )

Wsparcie przewidziano dla 20 osób zwolnionych z przyczyn niedotyczących pracowników w ciągu6 m-cy przed przystąpieniem do projektu, z największymi deficytami w zakresie doświadczenia zawodowego. Podczas 3 miesięcznego stażu osoby te wykorzystają posiadane kompetencje i kwalifikacje zawodowe w rzeczywistym środowisku pracy, nabędą praktyczne umiejętności do wykonywania pracy w nowym środowisku pracy/zawodzie. UP zostaną zapewnione badania lekarskie i ubezpieczenie NNW, zwrot kosztów dojazdu. Ponadto UP otrzymają stypendium stażowe.

  • Indywidualne pośrednictwo pracy (20UP*3h/UP)

Wsparcie to zapewni UP sprawne wejście na rynek pracy. Podczas indywidualnych spotkań pośrednik rozpozna sytuacje społeczno-zawodową UP, wyszuka i przedstawi oferty pracy zgodnie z oczekiwaniami, kwalifikacjami i predyspozycjami UP, a także możliwościami rynku pracy. Pośrednictwo pracy pomoże w jak najtrafniejszym doborze, w możliwie krótkim terminie, odpowiedniego stanowiska pracy dla UP, zgodnie z ideą adaptacyjności.

·        Grupowe pośrednictwo pracy - wsparcie przewidziano dla 2 grup średnio 10 osobowych po 32 godziny/grupę.

 Przykładowe zagadnienia poruszane na zajęciach: zasady zw z poszukiwaniem pracy poprzez internet – zagrożenia wynikające z korzystania z tego medium; strony związane z szeroko pojętym problemem poszukiwania pracy; sposoby poszukiwania informacji o wolnych miejscach pracy, Kanony wysyłania aplikacji e-mailem, sposoby aplikowania, wymagania odnośnie sposobu przesyłania dokumentów aplikacyjnych.

                   Coaching kariery – wsparcie przewidziano dla 20 osób zwolnionych z winy pracodawcy (osoby bez pracy) po 6 godzin na każdą osobę.

 Celem tego wsparcia będzie poszukiwanie nowych możliwości zatrudnieniowych dzięki zwiększeniu wiedzy na temat strategicznych i rozwojowych kierunków ( np. recykling, opieka dla seniorów czy zwiększenie mobilności i umiejętności wykorzystywania nowych technik i technologii) pomoc w określaniu portfolia oferty usługowej/ zadaniowej wpisującej się w zidentyfikowane potrzeby rynku pracy właściwe dla uczestnika / uczestniczki ( w niektórych przypadkach będzie to rynek lokalny w innych rozszerzony np. dzięki mobilności lub możliwości podjęcia pracy zdalnej).

W RAMACH PROJEKTU UCZESTNIKOM/CZKOM PROJEKTU ZAPEWNIAMY:

  • Stypendium szkoleniowe
  • Stypendium stażowe
  • Catering
  • Materiały szkoleniowe
  • Zwrot kosztów dojazdu
  • Badania lekarskie (dot. szkoleń – jeśli wystąpi potrzeba oraz stażu zawodowego)
  • Ubezpieczenie NNW (dot. stażu zawodowego)

UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNY!

Projekt przyczyni się bezpośrednio do realizacji celów szczegółowych projektu m.in. poprzez osiągnięcie rezultatów tj.:

-efektywność zatrudnieniowa -min.40%UP

-uzyskanie kwalifikacji/kompetencji zawodowych przez co najmniej 60%UP

 

PLANOWANE EFEKTY: 50UP(28K/22M)

• Zdobędą nowe kompetencje/kwalifikacje oraz 20UP doświadczenie zaw,

• Otrzymają lepszy dostęp do zatrudnienia,

• Zwiększą swoją aktywność zawodową,

• Zwiększą swoją możliwość zatrudnienia/utrzymania zatrudnienia

• Otrzymają dobrej jakości ofertę zatrudnienia, przyuczenia do zawodu, stażu lub innej formy

pomocy prowadzącej do zatrudnienia,

• Otrzymają indywidualny model kształcenia pod kątem rzeczywistego zapotrzebowania przedsiębiorców i predyspozycji UP, aby dostosować umiejętności i kompetencje UP do potrzeb lokalnych rynków pracy w powiatach objętych wsparciem.

• Uzyskają kompetencje lub uprawnienia do wykonywania zawodów deficytowych unormowanych w rozporz wł ministra. 

Wartość projektu – 749 154,25 PLN

Dofinansowanie projektu – 711 696,54 PLN  w tym z UE 640 526,88 PLN  i budżetu Państwa 71 169,66 PLN

Okres realizacji projektu – 01.05.2024 r. – 30.11.2025 r.

 Dane do kontaktu

Kierowniczka projektu – Danuta Balcerzak

tel. kontaktowy: 506 050 706

e-mail.: d.balcerzak@asesor.edu.pl

DOKUMENTY PROJEKTOWE 
1. Regulamin Projektu
 2. Formularz rekrutacyjny